Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

5 tipp, hogy eredményesebb legyen a diétád

Nem kell ahhoz sokat költened, hogy egészségesen étkezz, többet mozogj vagy haladj a diétáddal. Elhoztam nektek 5 tippet, amit rendkívül egyszerű és otthon is beiktathatjátok a mindennapjaitokba.

  1. Használd ki a természetet

Tudom, macerás tud lenni, ha a munkahelytől messze van a konditerem, onnan pedig még messzebb az otthonunk. Pont emiatt választhatod azt is, hogy munka után hazamész vagy előtte elintézed a dolgaidat, majd otthon szánod rá magad az edzésre. De komolyan! Lemehetsz futni, nézhetsz az interneten olyan edzős videókat, ami számodra a legjobb és már olvadhatnak is a kilók. Arra különösen figyelni kell, hogy minden mozdulatot olyan pontossággal csinálj, mint amit látsz. Otthon senki nem tud szólni neked, ha egy gyakorlatot hibásan hajtasz végre. Figyelned kell mindenre!

  1. Ültess növényeket otthon

Akár az erkélyen is ültethetsz pár paradicsomot, hogy ne kelljen a zöldségesbe járnod. Sőt, az még jobban is esik, ha a sajátod. Csak a hely és az időd szabhat határt, hogy milyen gyümölcsöket, zöldségeket termeszthetsz otthon.

  1. Figyelj az adagolásra

A kifőzdékben és éttermekben általában sokkal nagyobb adagokat adnak, mint kéne. Amivel több szempontból sincs baj, hiszen haza lehet vinni. Pont ezzel a megoldással pedig megelőzhetjük, hogy minél többet együnk, együnk és együnk…

  1. Igyál minél több vizet!

Ezt kell ragoznom? A folyadékpótlás az egyik legfontosabb dolog!

  1. Gyűjtsd a recepteket

Nagyon sokszor azért küzdünk a diéta tartásával, mert folyton ugyanazokat esszük. Viszont az internetnek hála, töménytelen mennyiségű recepthez juthatunk hozzá, ami leírja, hogy a csirkét nemcsak natúr ízesítéssel, rizzsel és zöldséggel lehet enni, hanem számtalan variációt próbálhatunk ki. És nem, itt sem szükséges, hogy minden nap más és más egészséges ételeket vegyünk. Alkossunk abból, ami van otthon. Az egész csirkemellet sem kell egyetlen pácban elkészíteni.

 

0 Tovább

3 dolog, amit NE egyél edzés után

Hiába mondják azt, hogy ha sportolsz, bármit megehetsz. Ez nem így működik. Nyilvánvalóan minden függ a célodtól, de a fejlődés érdekében az étkezésre is oda kell figyelni, hiszen nem attól válsz egészségessé, ha csak salátát eszel és folyamatosan diétázol. Hanem attól, ha életmódot váltasz és kerülöd a mesterséges ételeket. Most abban fogok neked segíteni, hogy mit NE egyél edzés után.

  1. Magas szénhidráttartalmú ételek

Igaz, az sem jó, ha csak zöldséget eszel, de ennek az ellenkezője se forduljon elő! A magas szénhidráttartalmú ételek edzés előtt feltölthetnek energiával, de edzés után a szervezetednek inkább fehérjére van szüksége. Természetesen ne hanyagold el a szénhidrátot, csupán figyelj a mértékre!

  1. Cukros üdítők és csokoládé

A cukros üdítőket egyébként is kerülni kéne, nem csak edzés után. Nagyon sokan azt a hibát követik el a diétában, hogy míg az étkezést nagyon szépen tartják, addig a különböző cukrosabbnál cukrosabb üdítőket kortyolgatnak. Ez is számít! A napi folyadékbevitelt főleg vízzel kell biztosítani!

  1. Müzli

A zabkása és a müzli összedobása nagyon gyorsan és egyszerűen megvan. DE! Manapság rengeteg adalékanyagok és cukrot tartalmaznak főleg az előre gyártott darabok. Akár kókusztejjel kevered be a boltban kapható „egészséges” zabkását és müzlit, akár normállal, a diétástól egészen messze lesz. Ha szeretnéd, vegyél natúr zabpelyhet és készítsd el REGGELIRE otthon.

 

0 Tovább

Így lesz a legeredményesebb a futás

Tudtad, hogy ha bemelegítesz rendesen és lassan kezded a futást, hagysz időt a szervezetednek, hogy beindítsa az „üzemanyag-ellátást”? Tudtad, hogy a tízedik percben már erősebbnek érezheted magad, mint a futás előtt? Tudtad, hogy hogyan és hány percet kell futnod, hogy a szervezeted a zsírtartalékokhoz nyúljon? Íme, a futás csodálatos folyamata szakmai szemmel, az 51-szeres IRONMAN Kropkó Pétertől!

Az első néhány másodpercben

Az izomzat elkezdi használni az ATP energiával teli molekulát (adenozin trifoszfát). Az ATP átalakul egy másik magas energiatartalmú molekulává, ADP-vé (adenozin difoszfát). Az izomcellák fantasztikus teljesítményt adnak le, de nemcsak az erőkifejtésben, hanem az újrahasznosításban is, hiszen a bevitt energiával az ADP átalakul újra ATP-vé, minél lassabb munkát végzünk – az aerob zóna a legjobb –, annál többször alakul vissza. A szervezet bemelegítéséhez egyébként is ilyen jellegű munka kell, de ilyen jellegű a házimunkák többsége is.

Az első másfél percben

Ha több ATP-t szükséges felszabadítani a többlet műveletekhez, akkor a glikogén raktárokhoz nyúl a szervezetünk, amit az izmokban raktároztunk el nyugalmi időszakban. Ez egyfajta glükóz, amit egyébként közvetlenül a vérből is beszerzünk (ezért is jók a sportgyakorlatok a vércukor csökkentésére). Ahogy egyre több az aktivitás, úgy lesz több a felhasznált glükóz (ATP, ADP), az izommunka következménye a tejsav felszabadulása az izmokban. Ez okozza a jellegzetes égető érzést, ami jelzi az agyunknak, hogy fizikai terhelés alatt állunk. Ennek a savtermelődésnek a következménye a felhalmozódás is, ami – mint egy olvadó biztosíték a szervezetben – hosszabb intenzív terhelés hatására lelassít bennünket.

A következő percekben

A szívünk elkezd hevesebben dolgozni, hogy továbbítsa a szükséges vérmennyiséget, ami szállítja befelé az oxigént és a tápanyagokat, kifelé pedig a széndioxidot és a salakanyagot. Mivel az izomsejtek oxigéntöbblet esetén jobban dolgozzák fel a glükózt, hevesen kezdünk lélegezni.

Aerob munkavégzés esetén majd hússzor több ATP-t tud legyártani a szervezet egy egységnyi glükózból, mint anaerob esetben. Ráadásul ehhez tejsavat is felhasznál, ami többek között gyorsítja a regenerációt, helyreállítja a szervezet PH-értékét is.

Az égési folyamat hőt termel, és emelkedik a belső hőmérséklet. A szervezet, hogy lehűtse a belső részeket, elkezdi cirkuláltatni a vért közvetlenül a bőrfelszín alatt. Ha ez sem elég, megnyílnak a pórusok, hogy párát, nedvességet juttatva a bőrfelszínre javítsák a hűtés hatásfokát, megelőzve az érzékeny szervekkel teli mag túlhevülését.

Tíz perc környékén

Ha jó formában vagyunk, azaz rendszeresen tapasztalja ezt a folyamatot a szervezetünk, akkor a hetedik és a tizenötödik perc között „feláll” az ATP „ellátó rendszer”, a szervezet képessé válik folyamatosan és nagy mennyiségben oxigénből, zsírból és glükózból előállítani a szükséges „üzemanyagot”. Ekkorra erősnek érezzük magunkat. Legjobban a hajnali úszások előtti gimnasztika mutatja meg, hogy néhány karkörzés után le akar szakadni a karunk, de tíz perccel később egészen más érzés kerít bennünket hatalmába.

Érdekes, hogy ezt az energia beszállítási mechanizmust több ponton is nehezíthetjük, azaz bizonyos esetekben nem jut elegendő energia a feladatok végrehajtásához.

  • Extrém diéta vagy szénhidrátstop esetén egyszerűen hullafáradtnak érezzük magunkat, pedig csak a benzin hiányzik a motorból. Ezért ilyen esetben is kell a szervezetbe juttatni energiát.
  • Ha nem edzünk eleget és megfelelően, akkor is hasonló energiahiány léphet fel az izmokban, vagy ATP-ből, vagy oxigénből nincs elég. Ez utóbbi azonnali tejsav felszabadulással is jár, s ha nem melegítünk be (amivel a meghúzódást is kockázatjuk), ugyancsak tejsav felszabadulást generál a lokális oxigénhiány.

Hogy miből állítjuk elő az energiát az az erőkifejtés hosszától és intenzitásától függ:

  1. Az izom tárol egy kevéske ATP-t is, ezt néhány másodperc alatt feléljük;
  2. majd gyorsan a glikogénraktárakhoz nyúlunk;
  3. illetve a vérben tárolt energiát kezdjük használni.
  4. Igen, van a zsírégetés is, de a zsírhoz csak később nyúl a szervezet, és jóval ez a folyamat jóval lassabban indul be, ráadásul bonyolultsága és lassúsága miatt csak aerob mozgás közben működik. Edzetlen kollégáknál ez a közvetlen „zsírleszívási” akció negyven perc után kezdődik, míg egy naponta edző sportolónál akár hét perc után is indulhat. Ezért fontos, hogy a kezdő sportolók minél hamarabb eljussanak lassú edzésmunkával a 40 perchez. E fölött minden perc aranyat ér! Addig is deficites az energiagazdálkodásunk, de amikor glükózból állítjuk elő az ATP-t, akkor edzés után farkaséhség vesz rajtunk erőt, míg a hosszú lassú munka után ez nem fordul elő. (Kivéve, ha túl hosszan vagy túl gyorsan edzettünk, és akkor a leesett vércukrunkat cukros zabálással szeretnénk helyreállítani, de azonnal...)

Negyven perc után

Ahogy befejezzük az edzést, belegyalogolunk a futásunkba, és a beszállítás-kiszállítás nehéz feladata abbamarad, visszaáll a légzésünk, és a pulzusunk is szépen megnyugszik. Energizálva érezzünk magunkat, a dopamin hormon által. Ez a jóleső érzés a csoki nyújtotta örömhöz hasonlít, nem véletlenül.

És ha ilyenkor azonnal nasizunk is egy kicsit a csokoládéból, nemcsak a glikogénraktárat töltjük fel, és gyorsabban regenerálódunk, de a zsírraktárunkat sem építjük újjá.

Futni jó! Ugye, milyen csodálatos?

 

0 Tovább

Nem lehet több kifogásod a sportban ezzel a módszerrel

Nincs több kifogás, hogy miért nem tudsz elmenni futni. Nincs időd rá? Szoríts! Adok pár tippet, hogy hogyan tedd egészségessé az életedet!

  1. Rövidítsd le a futásidat!

Ha az idő a problémád, akkor birkózz meg vele. Fuss gyorsabb tempóban kevesebb idő alatt. Az eredmény ugyanolyan jó! Sőt, ha HIIT edzést végzel, akkor még eredményesebb is.

  1. Rakd le a kocsid és sétálj egy kicsit!

A lehetőségek tárháza határtalan. Ha vannak gyermekeid, vidd őket suliba gyalog. Ha nincs, akkor parkolj messzebb a munkahelyedtől vagy a lakásodtól és már előrébb vagy a mozgással.

  1. Ebédidő, kondi idő

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy a munkahelyéről ebédidőben kondiba menjen. De azt senki nem veheti el, hogy a 30 perc étkezés után még 30 percet mozgással tölts. Sétálj egy kicsit!

  1. Klasszikus reggeli futás

Reggel 6 órakor kelsz? Kelj fel ötkor és már mehet is a futás. Este bekészíted az edzéscuccodat, majd egy óra futás után készülődhetsz a saját tempódban. Rajtad múlik!

 

0 Tovább

Tíz tipp: hogyan segíthetünk a női (futó)gondokon – második rész

Nemrég már írtam a női problémákról, amik sportolás közben felütik a fejüket. Most úgy gondoltam, erre megéri szentelni még egy bejegyzést, hiszen minél könnyebbé kell tenni mindenki számára a futást. Ebből következik, hogy szerethető is lesz a sport.

  1. Fekete körmök

Nem, most nem arra gondolok, hogy a fekete körömlakkod lesz a barátod. Sokkal inkább arra, hogy a rendszeres futás hatására előfordulhat, hogy a köröm olyan sűrűn érintkezik a cipő felső részével, hogy megsebezheti a lábujjkörmöket. Nők számára pedig fontos lehet a nyári szandál szempontjából, hogy erre különösen figyeljenek.

  1. A természetben nincs fürdőszoba

A természet nagy úr. Ha pedig szólít, akkor menni kell. Férfiaknak bizony könnyebb, de megfelelő környezetben többet a lányoknak sem lehet ez nehezebb. Sőt, vannak már olyan termékek, amik megkönnyíthetik ezt.

  1. Kidörzsölt területek

Nagyon kell figyelni arra, hogy a nem megfelelő ruhában könnyen ki lehet dörzsölni területeket a bőrön. Erre pedig az izzadás sajnos még rá is segít. A leggyakoribb ilyen terület a belső comb, amik minden egyes lépésnél összeérhetnek. Próbáljatok ilyenkor egy kis vazelint kenni a bőrfelületre.

  1. Megfelelő ásványi anyagok

A nők legtöbbje vashiányban szenved, amiről főleg a menstruáció tehet. Ettől fáradékonyak lehetnek, ami a sportteljesítményt is befolyásolja. Ebben az esetben feltétlen szükséges egy orvost felkeresni, aki felírja a megfelelő vitamint rá. De ez nemcsak a vasra, hanem minden más ásványi anyagra vonatkozik. Fontos a magnézium és a kalcium is. A legjobb egy multivitamin beszerzése.

 

0 Tovább

.

blogavatar

Lehet, hogy csak egy lépés választ el attól, hogy elérd a kitűzött célod. Lehet, hogy csak egy ruhadarabot kell lecserélned, hogy jobban mozogj. Az viszont biztos, hogy ITT megtalálsz mindent, amire a sporttal kapcsolatban szükséged van. Tanácsok, ötletek és tippek, hogy élvezet legyen a mozgás! Hogy ki segít ebben? Kropkó Péter, a tréner. Majd ő mondja, mit tegyél!